Wśród kwiatów i ziół, bujając się na fotelu z lawy, można zapomnieć, że to centrum miasta. Wspaniały pomysł na rewitalizację tego miejsca.

"Pokój z klimatem" to pomysł Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. Nietypowy ogródek kieszonkowy powstał we wnęce między dawnym Muzeum Śląskim, a ścianą sąsiedniego budynku, w miejscu gdzie Rawa wpływa pod płytę Rynku.

To jeden z elementów przygotowań miasta do Szczytu Klimatycznego ONZ, który w grudniu odbędzie się w Katowicach. Próba zwrócenia uwagi na zmiany klimatu i na konieczność adaptacji miast do tych zmian, w tym na rolę zieleni w tym procesie.

W pokoju z klimatem można podpatrzeć najnowsze trendy w ogrodnictwie. Obok roślin ozdobnych, m.in. petunii i begonii, rosną zioła takie jak szałwia ozdobna czy rośliny znane z warzywniaka: burak ćwikłowy i koper włoski. Przy barierkach stanęły rośliny pnące: fasola ozdobna i wilec.

- Zależało nam na bioróżnorodności i pokazaniu, że także rośliny użytkowe w centrum miasta mogą dobrze wyglądać. Przy tym wybrane gatunki są odporne na wysokie temperatury - mówi Magdalena Biela, wicedyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej. - Naszym celem było też aktywizowanie tej części Rynku i sprawienie, żeby ludzie poczuli się tu jak na domowym tarasie - dodaje.

Meble są ekologiczne, wykonane z lawy wulkanicznej, w stu procentach naturalne: bujak, dwa fotele i stolik. Zwykle są ozdobą wnętrz, tarasów i ogrodów, tu wykorzystano je eksperymentalnie w charakterze mebli publicznych.

Są trzy razy mocniejsze od stali, odporne na zadrapania, uderzenia, działanie wilgoci i warunków atmosferycznych. W kontakcie ze słońcem nie ulegają zniszczeniu, nie zmienia się też ich temperatura. Zimą się nie wychładzają, a latem nie nagrzewają. Posiadają też właściwości zdrowotne - bazalt pochłania różnego rodzaju promieniowania.

Ogródek jest mobliny i sezonowy, to znaczy, że będzie nam służył w sezonie wiosenno-letnim, a jego lokalizacja może się zmieniać.

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, daj lajka w zamian za tę publikację i udostępnij ją innym. Dziękujemy.

Źródło: UM Katowice.