W lipcu padł rekord. Chorzów chce nas przebić, ale czy da radę?

Mniej więcej w połowie lipca padł rekord wypożyczeń roweru miejskiego. Od początku roku (pardon - od początku sezonu rowerowego) miejskie rowery zostały wypożyczone aż 111 tys. razy.

Liczba robi wrażenie. Tym bardziej, gdy się wie, że w ubiegłym sezonie rowerowym miejskie rowery Katowic zostały wypożyczone 103 tys. razy. Tymczasem ten sezon rowerowy ciągle trwa.

Czy możliwe jest ćwierć miliona wypożyczeń w tym roku? To się oczywiście okaże, choć trzeba przyznać, że sieć roweru miejskiego - jako elementu komunikacji publicznej - coraz lepiej spełnia swoją rolę. Przybyło stacji rowerowych i rowerów. Sporą popularnością cieszą się riksze - rowery cargo. Rodzice przewożą w nich dzieci, ale też widzieliśmy panów, którzy przewozili panie tymi rowerami.

Gdybyśmy mieli coś doradzić projektującym sieć roweru miejskiego, z pewnością prosilibyśmy o taką lokalizację nowych stacji, by z dalszych dzielnic miasta można było dojechać do centrum, dokując po drodze rowery. W ten sposób cały przejazd byłby bezpłatny. Z pewnością jeszcze bardziej zwiększyłoby to popularność całego tego systemu.

Roweru miejskiego pozazdrościł Katowicom Chorzów. Ogłosił, że jego sieć roweru miejskiego będzie większa niż w Katowicach, a pierwsze rowery miejskie będzie można wypożyczyć już w te wakacje. Chorzów chce uruchomić 46 stacji, w każdej po 10 rowerów.

Dziś już wiadomo, że chorzowskim rowerem miejskim w te wakacje nie pojedziemy. Dopiero wybrano operatora. Być może stacje zostaną uruchomione we wrześniu.

Co ważne, stacje znajdą się również w Parku Śląskim. Operatorem będzie ta sama firma, która obsługuje Katowice. Byłoby więc bardzo dobrze, gdyby katowickie rowery można było dokować na chorzowskich stacjach, chorzowskie zaś na katowickich.

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, daj lajka w zamian za tę publikację i udostępnij ją innym. Dziękujemy.