To już dziesiąty raz. Dlatego będzie naprawdę wyjątkowo. W tym roku trzeba tam być - nie tylko ze względu na atrakcje.

W tym roku - w niedzielę 29 lipca - na Nikiszowiec zjechać ma 180 wystawców z całej Polski, oferujących oryginalne rękodzieło, sztukę i lokalne pamiątki. Na stoiskach znajdą się m.in. biżuteria wykonywana z tradycyjnych i oryginalnych materiałów takich jak: drewno, mosiądz, sutasz, szkło, srebro, a także wyroby mydlarskie, ceramika, elementy dekoracyjne wnętrz, rękodzieło krawieckie, wyroby dla dzieci.

Nie może oczywiście zabraknąć także tradycyjnych bud odpustowych z „maszketami”. Obok nich znajdą się także restauracje serwujące przysmaki kuchni śląskiej, w tym tradycyjny obiad. Będzie i miejsce na kulinarne ciekawostki takie jak: konfitury, oleje, miody, piwa rzemieślnicze i tradycyjne.

Na imprezie swoje stoisko będzie miało także Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej #OnkologiaNaCeglanej w ramach którego odbywać się będą: pomiar ciśnienia, pomiar cukru we krwi, porady dietetyka, profilaktyka raka piersi. Obecny będzie także najnowocześniejszy w Europie „krwiobus”, w którym Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach prowadzić będzie zbiórkę krwi.

Podczas imprezy będzie także można wspomóc finansowo stowarzyszenie Nikiszowy Dom Tymczasowy - organizację, która przygarnia zwierzęta i przygotowuje je do adopcji. Obecny będzie ośrodek dla osób niepełnosprawnych OREW Katowice-Giszowiec. Niedawno całą społeczność Katowic spotkała straszna tragedia – spaliła się część giszowieckiej siedziby OREW. Podczas imprezy będzie można wspomóc odbudowę ośrodka (na zdjęciu - po pożarze). Jego przedstawicieli znajdziemy na placu Kościelnym.

Ważną częścią programu imprezy jest scena artystyczna, na której w tym roku wystąpią:
14.00: Orkiestra Dęta Kopalni Wieczorek. 15.00: Siostry Wajs & Stonoga. 16.15: Tap Dance Katowice. 16.45: Rube Świnie. 18.00: Chór Mieszany Ogniwo. 19.00: Pedro y Mari.

Dla najmłodszych dodatkowe atrakcje m.in.: karuzele, dmuchańce, pokazy baniek mydlanych.

„Odpust u Babci Anny” organizowany jest przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych wraz z Mieszkańcami Nikiszowca i Janowa oraz młodzieżą z Centrum Zimbardo, przy wsparciu miasta Katowice w ramach inicjatywy lokalnej pn. „Odpust i Jarmark - Nikiszowieckie Wydarzenia Integracyjne”.

Tę informację postanowiliśmy zilustrować zdjęciem spalonego ośrodka dla niepełnosprawnych. O tym barbarzyńskim akcie, jakim było jego podpalenie, pisaliśmy w tekście, do którego link poniżej:

Gigantyczne straty

http://katowicedzis.pl/index.php/poza-prawem/1490-gigantyczne-straty 

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, daj lajka w zamian za tę publikację i udostępnij ją innym. Dziękujemy.

Fot. OREW Katowice-Giszowiec.