10 pomysłów na lato w Katowicach. Niektóre znane, inne mogą zaskoczyć.

- Lato w mieście może być równie ekscytujące jak ciekawy wyjazd. Kajaki, rower, rolki, spacer w lesie i szereg wydarzeń – to wszystko jest możliwe w Katowicach – zapowiada Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Wodne atrakcje

W Katowicach skorzystamy (http://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/1359-znalezli-ratownikow) z popularnego kąpieliska Bugla, które jest najnowocześniejszym kąpieliskiem w regionie. Składa się z kompleksu 5 basenów z atrakcjami wodnymi i zjeżdżalniami. Na terenie obiektu znajduje się też Orlik i inne boiska. Warto przypomnieć, że w Katowicach trwa budowa także trzech basenów z halami sportowymi, które będą gotowe w przyszłym roku. Nowością jest wodny plac zabaw, który jest bezpłatną atrakcją w Dolinie Trzech Stawów, a kolejne dwa zostaną otwarte jeszcze w te wakacje w Piotrowicach i Załężu.

Z kijkami do lasu

Nordic walking to coraz bardziej popularny sposób spędzania wolnego czasu dla wszystkich, niezależenie od wieku czy poziomu sprawności fizycznej. A gdzie najlepiej uprawiać nordic walking w Katowicach? Tras do wyboru jest sporo. Na wyprawę z kijkami można się wybrać do katowickich parków – w tym do parku Kościuszki, Doliny Trzech Stawów czy do zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Szopienice-Borki”. Można skorzystać także z wyznaczonych szlaków takich jak te, które znajdziemy w rezerwacie Ochojec czy też ruszyć ponad 6-kilometrową trasą z Murcek do Janowa.

Rowerem po… jeziorze

Letnia aura zachęca do spędzania czasu nad wodą. Mamy możliwość wypożyczenia roweru wodnego lub kajaku na Dolinie Trzech Stawów. 

Rowerem przez miasto

W Katowicach mamy ponad 140 kilometrów ścieżek rowerowych, a powstają kolejne. Ci, którzy tęsknią za ciszą i zielenią mogą przenieść się daleko od zgiełku miasta – do Doliny Trzech Stawów czy innych katowickich parków.

Ci, którzy rowerów nie mają – niech się nie martwią. W samych Katowicach funkcjonuje aż 48 stacji rowerów miejskich, co daje nam ponad 400 jednośladów, z których możemy skorzystać. Jak się zarejestrować? Wystarczy utworzyć konto na www.citybybike.pl. Po wypełnieniu formularza i akceptacji regulaminu, należy dokonać opłaty inicjalnej, by zostać posiadaczem aktywnego konta użytkownika. Następnie otrzymujemy wiadomość e-mail oraz sms z potwierdzeniem oraz nadanym numerem PIN. Potem już tylko wypożyczamy rower i ruszamy w miasto.

A może grill lub piknik

Wakacje to idealny moment na wyjście w plener. Jako miejsce na piknik na pewno świetnie się sprawdzą miejskie parki. Miłośnicy industrialnych klimatów powinni wybrać się na hałdę w Kostuchnie. Tam z wysokości 357 m n.p.m. można podziwiać piękną panoramę okolicy.

Aby pogrillować czy posiedzieć przy ognisku wcale nie trzeba mieć swojego ogródka. Wystarczy wybrać się do doliny Ślepiotki, parku Bolina i nad staw Morawa w Szopienicach. Znajdziemy tam stanowiska do grillowania czy rozpalenia ogniska. Nowe miejsce piknikowe powstało ścieżce dydaktycznej w Dolinie Trzech Stawów.

Edukacja w lesie

Wakacyjny czas można wykorzystać nie tylko na odpoczynek. Wyprawa do katowickich lasów może stać się prawdziwą lekcją przyrody. Bliskość miasta nie przeszkadza zamieszkującym tu zwierzętom. Przemierzając leśne szlaki, często można spotkać jelenia, sarnę czy dzika. Można - przy odrobinie szczęścia - napotkać lisa, jenota, a nawet borsuka. W obszarze Katowic gniazduje wiele gatunków ptaków chronionych: np. bocian czarny, żuraw, sowy, kobuzy, myszołowy.

Odwiedzając las należy pamiętać, by nie zaprószyć ognia. Na Śląsku jak nigdzie indziej zdajemy sobie sprawę z faktu, jak ważne jest zachowanie równowagi ekologicznej na naszej ziemi.

Poznaj szlak moderny

W drodze do szkoły czy pracy często nie zauważamy pięknego otoczenia, które jest wokół nas. Modernistyczna architektura Katowic zachwyca, dlatego warto jej poświęcić trochę uwagi. Idealnie się sprawdzi letni spacer ulicami miasta właśnie szlakiem moderny. Licząca 5,5 km trasa łączy najbardziej atrakcyjne zabytki na terenie miasta: http://www.moderna.katowice.eu/content/modernizm. ​

Z industrialem za pan brat

Budynki post-industrialne zyskują drugie życie. Dzięki temu na nowo możemy odkrywać historię regionu i przemysłu, który tu kiedyś funkcjonował. To wszystko jest w zasięgu ręki i to na terenie Katowic. Wystarczy wspomnieć takie obiekty jak Galeria Szyb Wilson, osiedle Giszowiec, osiedle Nikiszowiec, Muzeum Śląskie oraz Muzeum Hutnictwa Cynku - Walcownia w Szopienicach.

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, daj lajka w zamian za tę publikację i udostępnij ją innym. Dziękujemy.

Źródło: UM Katowice.