Najbardziej obywatelskie w regionie i piąte pod tym względem w Polsce. Tak wypadło nasze miasto w obiektywnym i niezależnym rankingu.

Ranking miast bardziej i mniej obywatelskich został przygotowany na zlecenie Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera. Ujęto w nim aż 66 miast - wszystkie, które działają na prawach powiatu.

Pod uwagę brano aktywność wyborczą obywateli, udział mieszkańców w organizacjach publicznych, zaangażowanie w życie publiczne, postawy obywatelskie oraz to, co szczególnie ważne - otwarcie władz miasta na obywateli.

Katowice uplasowały się na piątym miejscu w Polsce, a na pierwszym w woj. śląskim.

Przed naszym miastem znalazły się Sopot, Warszawa, Rzeszów i Poznań. Za nami - cała reszta, m.in. Kraków, Wrocław, Gdańsk i wszyscy bliżsi sąsiedzi, czyli Chorzów, Sosnowiec, Tychy, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Dąbrowa Górnicza, Bytom, Zabrze, Gliwice i tak dalej.

- Katowice tworzą i rozwijają przede wszystkim nasi mieszkańcy. Dlatego 3 lata temu zdecydowałem o podniesieniu puli budżetu obywatelskiego z 10 mln zł do 20 mln zł rocznie, dzięki czemu jest on największy w Polsce per capita wśród miast wojewódzkich - przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Wsłuchujemy się także w głosy naszych mieszkańców w zakresie kwestii takich jak np. nazewnictwo ulic, przystanków czy też planowanych inwestycji. Wszystkie nasze działania mają jeden wspólny cel – nieustanne podnoszenie jakości życia w mieście - dodaje.

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, daj lajka w zamian za tę publikację i udostępnij ją innym. Dziękujemy.