Ten fragment Katowic zmieni się i zmieni bardzo wiele. Jego przebudowa kosztować ma astronomiczną sumę ćwierci miliarda złotych.

Ruszyły prace przygotowawcze związane z przebudową dwóch odcinków dróg krajowych nr 81 (ul. 73 Pułku Piechoty) i 86 (ul. Pszczyńska) o łącznej długości 3,62 km.

- Razem z realizowaną przebudową w rejonie skrzyżowania ulic Kościuszki i Armii Krajowej będą to, bez wątpienia, dwie najważniejsze drogowe inwestycje ostatnich lat w Katowicach – mówi prezydent Marcin Krupa.

Całość kosztować ma 247,5 mln. zł (z tego ponad 210 mln. zł daje Unia Europejska). W Giszowcu powstanie bezkolizyjne skrzyżowanie. Poszerzony zostanie - korkujący się ciągle - odcinek Pszczyńskiej od węzła z autostradą do zjazdu na Giszowiec i tzw. Trzy Garby.

Nowy węzeł drogowy w rejonie Giszowca będzie to tzw. "trąbka", składająca się z łukowych zjazdów i wjazdów, z przecięciami na różnych poziomach, a także przejścia podziemne. Oprócz bezpiecznych przejść podziemnych dla pieszych zostanie tam również zbudowana ścieżka rowerowa po zachodniej stronie ul. Pszczyńskiej oraz powstaną ciągi pieszo-rowerowe poprzeczne do ul. Pszczyńskiej.

Niestety wszystko to łączy się z koniecznością wycięcia wielu drzew. Trzeba będzie wyciąć 640 drzew o średnicy pnia większej niż 26 cm i sporo mniejszych roślin. W zamian będą sadzone drzewa w innych miejscach. Z prowadzonej przez magistrat statystyki wynika, że na każde wycięte drzewo w tym roku przypada 10 posadzonych.

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, daj lajka w zamian za tę publikację i udostępnij ją innym. Dziękujemy.

Źródło UM Katowice, fot. Pixabay. Poniżej możecie zobaczyć, co za te ogromne pieniądze powstanie.