W Portland w USA został mistrzem świata w grze w zośkę. Mówi, że świat nie kończy się na komputerach i playstation. Zamierza w centrum Katowic uczyć tej sztuki dzieci z naszego miasta.

Pewnie wszystkie dzieci wiedzą, że fifa to popularna gra o tematyce sportowej. A co to jest zośka też wiedzą?

Zośka to nie tylko zdrobnienie żeńskiego imienia. To również gra prawie tak stara jak świat, a na pewno tak stara jak ludzkość. Jest to gra polegająca na podbijaniu piłeczki z włóczki wypełnionej piaskiem czy żwirem, albo też lotki wykonanej z pęczka włóczki, obciążonego czymkolwiek.

Gra w Zośkę ma fanów na całym świecie. Rozgrywane są również turnieje, w których Polacy odnoszą wielkie sukcesy. W sierpniu ubiegłego roku w amerykańskim Portland rozegrane zostały mistrzostwa świata w footbagu (angielska nazwa gry w zośkę). Wzięli w nich udział zawodnicy z 15 krajów. Najlepszy okazał się nasz rodak - Paweł Nowak z Jaworzna.

"Od wtorku będę organizować zajęcia dla dzieci nauki gry w zośkę w Rondzie Sztuki. Chciałym zachęcić jak najwiekszą ilość dzieciaków, aby odciągnąć ich rownież od telefonów i komputera, dlatego prosiłbym o udostępnienie, aby dotrzeć do większej ilośći osób" - napisał do nas pan Paweł.

Zajęcia będą odbywać się co tydzień, w każdy wtorek od godz. 19.00. Uczestnicy nie tylko nauczą się różnych trików i sztuczek, lecz również poznają historię tej starożytnej gry. Starożytnej a przecież tak bardzo współczesnej.

Link do wydarzenia poniżej
https://www.facebook.com/events/213067756164006/ 

***
Jeśli uznasz, że warto, daj lajka w zamian za tę publikację i udostępnij ją innym. Dziękujemy. Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.

Fot. Paweł Nowak - arch. pryw.