To, że mamy rok wyborów, nie oznacza, że można robić z ludzi idiotów. Nie chcemy mrzonek o metrze dla Śląska. Chcemy tramwajów do Ligoty, Panewnik, Giszowca i na osiedla Paderewskiego oraz Witosa.

Wczoraj w siedzibie spółki Alstom w Chorzowie zaprezentowano wagon metra, które ma jeździć w stolicy Arabii Saudyjskiej. Przy okazji przedstawiciele spółki przekonywali, że takie metro mogłoby jeździć po Śląsku - pod powierzchnią ziemi, na powierzchni, lub nad nią. Była mowa o dwóch liniach metra dla Metropolii Katowickiej. Koszt 20 km. metra to - bagatela - kilkanaście miliardów złotych.

Dziś już zdążyli się wypowiedzieć na ten temat politycy. Cena inwestycji spadła już w ich oczach do kilku miliardów. Po prostu taniocha. Metro jest ważne i ma powstać - usłyszeliśmy. Ciekawe kto je sfinansuje? Alstom przebąkuje, że zainwestuje swoje pieniądze w to przedsięwzięcie. Ile? Przecież nie kilkanaście miliardów.

Przypomnijmy zatem, że porządnego metra nie ma nawet Warszawa. Są tam dwie linie metra, z czego ta nowsza bardzo krótka i nie ukończona. Tymczasem u nas o metrze mówiło się jeszcze w czasach PRL. Podobnie o kolei wożącej pasażerów po aglomeracji katowickiej. Zamiast ją tworzyć, rozbiera się tory. Przypomnijmy - tory kolei przemysłowej rozebrano niedawno w okolicach os. Witosa. Inne tory zniknęły w okolicach kopalni Wujek.

Dopiero niedawno zaczęto prace przy budowie tzw. "tramwaju na południe". Na razie mieszkańcy wszystkich południwych dzielnic miasta tkwią w piekielnych korkach. Nie wierzycie? Wybierzcie się po południu w okolice dworca kolejowego w Piotrowicach.

Sieć linii tramwajowych a nie metro. I szybkie tramwaje mknące z Katowic do innych miast Metropolii. To jest sposób na zatkane ulice naszej aglomeracji. Metro na wizualizacjach nie rozładuje korków. Ale trzeba przyznać - brzmi dobrze.

***
Jeśli uznasz, że warto, daj lajka w zamian za tę publikację i udostępnij ją innym. Dziękujemy. Wchodź bezpośrednio na naszą www i na nasz fanpage na FB. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do utworzonej przez nas grupy - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.

Na zdjęciu: Będziemy budować metro, gdy po Katowicach ciągle jeżdżą tramwaje z ubiegłego wieku?