Koniec korków w Katowicach? Gigantyczne pieniądze na inteligentny system sterowania ruchem.

To na pewno udrożni niektóre ulice. Unia Europejska dała naszemu miastu 47,8 mln. zł na stworzenie inteligentnego systemu sterowania ruchem.

Sprawa podstawowa i oczywista dla każdego kierowcy - już w okolicach Auchan na DTŚ powinna stanąć tablica informująca o tym czy tunel pod Rondem jest zamknięty, czy nie.

Podobna tablica powinna pojawić się na Chorzowskiej. Kolejna na dojeździe od strony Giszowca. Tablice takie miałyby możliwość informowania o alternatywnych trasach, pomagając kierowcom ominąć najbardziej zatłoczone odcinki ulic w Katowicach.

Cała inwestycja ma kosztować 56,4 mln. zł (wraz z wkładem własnym miasta). W tym miesiącu zostanie ogłoszony konkurs na zaprojektowanie Katowickiego Inteligentnego Systemu Zarządzania Transportem. Jesienią rozpoczną się pierwsze prace. KISZT zostanie odpalony w 2020 r.

Działanie systemu w skrócie: automatyczne sterowanie sygnalizacją zapewniające optymalną płynność ruchu, bieżące informowanie o zatorach ulicznych, wprowadzenie priorytetu – tj. zielonego światła – dla tramwajów na skrzyżowaniach, możliwość kierowania pojazdów komunikacji publicznej na trasy alternatywne czy też na bieżąco przekazywanie ważnych informacji pasażerom tramwajów i autobusów.

***
Jeśli uznasz, że warto, daj lajka w zamian za tę publikację i udostępnij ją innym. Dziękujemy. Wchodź bezpośrednio na naszą www i na nasz fanpage na FB. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do utworzonej przez nas grupy - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.