Za kulturę - niski czynsz. Czy to może być dobry pomysł dla młodych osób mających swój oryginalny pomysł na biznes?

To już X edycja konkursu „Lokal na kulturę”. Jest on adresowany do osób, które mają ciekawe pomysły na uruchomienie działalności kulturalnej, artystycznej bądź twórczej. Jego celem jest ułatwienie startu społecznym inicjatywom kulturalnym. Wsparcie magistratu polega na udostępnieniu lokali po preferencyjnych stawkach czynszu.

- Program „Lokal na Kulturę” powstał, by wspomagać organizacje prowadzące działalność kulturalną, artystyczną lub twórczą. Jak to działa? Wystarczy ciekawy i twórczy pomysł na inicjatywę związaną z szeroko pojętą kulturą, a urząd udostępnia na wynajem wybrane lokale w atrakcyjnych cenach za metr kwadratowy – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta.

W dziewięciu edycjach do konkursu wystawiono 65 wolnych lokali użytkowych, zawarto umowy na 31 lokali, aktualnie w użytkowaniu jest 18 lokali przy ulicach: Chopina 8, Czecha 1a, Gliwickiej 223, Iłłakowiczówny 9, Kilińskiego 22, Kochanowskiego 14, Kościuszki 39, Kozielskiej 4, Kordeckiego 2, Krzywej 2, Mikołowskiej 13, Mikołowskiej 20-20a, Ondraszka 17, Misjonarzy Oblatów 4-6, Sienkiewicza 21, Sienkiewicza 36, Warszawskiej 25A (wejście od ul. Starowiejskiej), Warszawskiej 67 w Katowicach.

Dzięki programowi powstało m.in. Centrum Muzyki nad Rawą, Klub Jagielloński, Odeon Koszutka czy Muzeum Historii Gitary oraz szereg miejsc spotkań i warsztatów służących aktywizacji lokalnych społeczności.

W obecnej, dziesiątej edycji do konkursu "Lokal na kulturę" wystawionych zostało pięć lokali:
- przy ul. Kopernika 11 (suteryna-front), powierzchnia 67,44 m2, stawka za metr 6,02 zł,
- przy al. Korfantego 78A (parter-front), powierzchnia 81,00 m2, stawka za metr 5,81 zł,
- przy ul. Kościuszki 5 (parter-front), powierzchnia 94,59 m2, stawka za metr 4,67 zł,
- przy ul. 1 Maja 37/2 (parter-front), powierzchnia 26,91 m2, stawka za metr 8,06 zł,
- przy ul. Raciborska 33 (parter-front), powierzchnia 32,26 m2 stawka za metr 8,78 zł.

Do lokali przy ul. Kościuszki 5 i ul. Raciborskiej 33 przynależą piwnice (o powierzchni odpowiednio 27,47 m2 i 16,26 m2), za które opłata jest stała i wynosi co miesiąc 2,00 zł/m2 netto + VAT. Lokale użytkowe ujęte w wykazie wymagają przeprowadzenia w nich prac remontowych i adaptacyjnych.

Stawki czynszu dla lokali wynajmowanych na prowadzenie działalności kulturalnej, artystycznej, twórczej ustala się w wysokości zwykłych kosztów utrzymania (koszt 1 m2 nieruchomości, w której lokal jest położony), podwyższonych o 20%. Najemcy w okresie adaptacji lokali opłacają czynsz w wysokości 1 zł/m2 oraz opłaty niezależne od wynajmującego. W okresie obowiązywania umowy najemca lokalu zobowiązany jest do przygotowania - raz na 12 miesięcy od daty zawarcia umowy najmu informacji z prowadzonej działalności.

Zainteresowane osoby mogą składać oferty do 19 kwietnia br.

Lista lokali w ramach programu jest dostępna na stronie www.lokalnakulture.pl. Ogłoszenie znajduje się również na stronie www.katowice.eu/urzad-miasta w zakładce „Nieruchomości”.

Źródło: UM Katowice. Fot. Pixabay.