Wczoraj musieliśmy pisać o wandalach, którzy ponownie zabrali się za figurki ze śląskich legend i mitów. Dlatego z prawdziwą przyjemnością możemy donieść, że prawdziwe Katowice są inne.

Bo Katowice to nie jest i nie będzie miasto chuliganów i wandali. To miasto ludzi kochających sztukę. Także tę nieco trudniejszą w odbiorze. Przykładem jest teatr. Na zdjęciu Teatr Żelazny - w budynku dawnego dworca w Piotrowicach. Inna - całkiem prywatna inicjatywa teatralna - także w Piotrowicach - Old Timers Garage. Teatry w naszym mieście działają, ciągle powstają nowe, a wszystko to dzięki temu, że chodzą do nich ludzie.

Chodzą, ponieważ warto. W katowickich teatrach pracują wielkie talenty. Z przyjemnością możemy więc napisać o tym, że tegoroczne Złote Maski - nagrody województw śląskiego i opolskiego dla najlepszych teatralnych artystów - trafiły do kilku katowickich zespołów teatralnych.

Kategoria REŻYSERIA
Artur Barciś za reżyserię spektaklu „Jabłko” Verna Thiessena w Teatrze Żelaznym w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO – ROLA KOBIECA
Ewa Kutynia za rolę w spektaklu „Conrad” Ingmara Villqista w reżyserii autora w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO – ROLA MĘSKA
Bartłomiej Błaszczyński za rolę w spektaklu „Słowo o Jakóbie Szeli” Brunona Jasieńskiego w reżyserii Michała Kmiecika, za rolę Ostapa Bendera w spektaklu „Dwanaście krzeseł” Ilii Ilfa i Jewgienija Pietrowa w reżyserii Nikołaja Kolady oraz za rolę Hansa Bieglera w spektaklu „Terror” Ferdinanda von Schiracha w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria NAGRODA SPECJALNA
Marcin Herich za reżyserię spektaklu „Próby do Leara” oraz za osiągnięcia artystyczne Teatru A Part i Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part.

Wręczenie tegorocznych Złotych Masek odbyło się w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Pisaliśmy: "Musi być obskurnie"

http://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/890-musi-byc-obskurnie

***
Jeśli uznasz, że warto, daj lajka w zamian za tę publikację i udostępnij ją innym. Dziękujemy. Prawdopodobnie FB wyświetla ci tylko niektóre z naszych postów. Dlatego wchodź bezpośrednio na naszą www i na nasz fanpage na FB. Niczego nie przeoczysz.

Na zdjęciu Teatr Żelazny. Fot. TŻ, WL.