Specjalnie na tę okazję zostaną uruchomione zabytkowe maszyny. Nie tylko przez to tegoroczna Industriada będzie wyjątkową imprezą. Iluminacje, koncerty, widowiska multimedialne...

Industriada odbędzie się 9 czerwca w 44 obiektach znajdujących się w 25 miastach regionu. Nocne zwiedzanie trasą VIP, spacer, spektakl, filmy i instalacje, a do tego koncert Pauliny Przybysz i Brodki – tak zapowiada się tegoroczny festiwal dawnego przemysłu.

W tym roku Industriada przypomina mniej znane, kobiece oblicze przemysłu, dlatego hasło przewodnie festiwalu brzmi „Industria jest kobietą”. Festiwal osiągnie pełną moc w sobotę 9 czerwca, ale dzień wcześniej, w ośmiu zabytkach, odbędzie się tradycyjny rozruch maszyn.

Do nocnego świętowania zapraszają zabytki w Bytomiu, Chorzowie, Cieszynie, Gliwicach, Siemianowicach Śląskich, Tarnowskich Górach, Łaziskach Górnych i Zabrzu. Oficjalny początek festiwalu odbędzie się w zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach.

Rozruch maszyn w Zabytkowej Kopalni Srebra rozpocznie się o godzinie 18.00. Publiczność będzie mogła zobaczyć filmy opisujące historię górnictwa w mieście, wziąć udział w warsztatach artystycznych i zobaczyć instalację interaktywną, która przybliży postaci kobiet związanych z kopalnią. Nie zabraknie strefy odpoczynku, gastronomii i koncertów, wystąpią m.in. Paulina Przybysz i Brodka. Maszyny zgromadzone w skansenie przy kopalni zostaną ożywione przez iluminacje, którym będzie towarzyszyła wielkoformatowa projekcja związana z historią obiektu.

Oficjalnym zakończeniem festiwalu będzie widowisko multimedialne w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku „Kobiety grają industrię”. 56 artystów wprawi w ruch kopalniane budynki, by opowiedzieć jeden dzień z życia kobiety. W produkcję widowiska zaangażowano trzy sceny z nagłośnieniem, projektory, ponad 90 reflektorów i kurtynę wodną.

Szczegółowego programu tegorocznej edycji święta Szlaku Zabytków Techniki ma razie jeszcze nie ma. Ale z tego, co już wiadomo tegoroczna Industriada zostanie zorganizowana z wyjątkowym rozmachem.

***
Jeśli uznasz, że warto, daj lajka w zamian za tę publikację i udostępnij ją innym. Dziękujemy. Wchodź bezpośrednio na naszą www i na nasz fanpage na FB. Niczego nie przeoczysz. Zapraszamy do utworzonej przez nas grupy - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.

Na zdjęciu wieża ciśnień na Nikiszowcu. Chciałoby się, by ona też odzyskała dawny blask. Jak można ją wykorzystać?

Źródło: UMWŚ