Mrożone warzywa zatrute zabójczą bakterią. Inspekcja sanitarna ostrzega, że mogą być sprzedawane same, w sałatkach bądź innych produktach spożywczych. W kilku krajach Europy już doszło do co najmniej dziewięciu zgonów.

Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie:

"Mrożona kukurydza słodka jest prawdopodobnym źródłem ogniska zatruć listeriozą, które wystąpiło w pięciu europejskich krajach. Listerioza jest rzadką, ale poważną chorobą wywoływaną przez bakterię Listeria monocytogenes, która jest przede wszystkim groźna dla osób o obniżonej odporności, osób starszych, kobiet w ciąży i niemowląt. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) przygotowały aktualną informację na temat międzynarodowego ogniska listeriozy".

Poniżej link do międzynarodowego ostrzeżenia. Wynika z niego, że ognisko zatrucia znajdowało się w węgierskim zakładzie:
http://www.efsa.europa.eu/en/press/news/180703 

Nie ma informacji o wycofywaniu produktów zawierających kukurydzę z polskich sklepów. To dlatego, że nie wiadomo, które z nich mogą zawierać kukurydzę z groźną bakterią. Inspekcja sanitarna informuje, że najprostszym sposobem zabicia śmiertelnie groźnej bakterii jest gotowanie mrożonej kukurydzy. GIS: "Dotyczy to również sytuacji, gdy mrożone warzywa są dodawane do sałatek, produktów typu smoothie czy dipów".

Mimo że wydaje się to oczywiste, w kilku krajach Europy doszło do kilkudziesięciu przypadków zatruć. Są to Wielka Brytania, Austria, Dania, Finlandia, Szwecja. Możliwe, że bakterie listeriozy znajdowały się w wytworzonych tam gotowych produktach spożywczych, zawierających m.in. kukurydzę. Gotowe sałatki m.in. z kukurydzą są bardzo popularne również w Polsce.

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, udostępnij tę publikację innym. Dziękujemy.