Galeria Katowicka zadecydowała. Chce być na placu Marii i Lecha Kaczyńskich, a nie na placu Szewczyka.

Agencja pijarowska występująca w imieniu Galerii Katowickiej przesłała nam korespondencję, z której wynika, że to centrum handlowe znajduje się już nie na pl. Szewczyka, lecz na pl. Marii i Lecha Kaczyńskich. Informacja jest bardzo długa - jej fragment:

"...Dodatkowo ekipa filmowa będzie stacjonować przy Galerii Katowickiej, na Placu Marii i Lecha Kaczyńskich od 17 do 19 maja w godzinach..."

Przypomnijmy zatem, że nie jest to takie pewne. Na ul. 3 Maja i na samym pl. Szewczyka ciągle stoją znaki z niezmienioną nazwą. Zarządzenie zastępcze wojewody śląskiego, przymusowo zmieniające nazwę tego fragmentu miasta, zostało przez władze Katowic zaskarżone do sądu. Prezydent Marcin Krupa wydał w tej sprawie oświadczenie. W Katowicach były zbierane podpisy pod petycją do wojewody śląskiego o wycofanie się z tej kontrowersyjnej decyzji. Odbyła się też protestacyjna manifestacja.

Przeciwko tej decyzji zaprotestowała nawet Rada Powiatu Mikołowskiego. Radni mikołowscy podjęli specjalną uchwałę w tej sprawie: "Wilhelm Szewczyk był nie tylko jednym z najważniejszych regionalnych pisarzy, ale też jednym z kluczowych śląskich intelektualistów".

Wilhelm Szewczyk był "legendą i głosem Śląska" w trudnych czasach zależności Polski od ZSRR. Dla IPN jest jednak tylko peerelowskim aparatczykiem. Nieważne jego ogromne zasługi dla tej ziemi. Przypomnijmy więc również i to, że przeciwko działaniom skierowanym w pamięć o Wilhelmie Szewczyku, śląskim literacie i pisarzu, protestowała Rada Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego podkreślając, że Szewczyk był honorowany za zasługi dla literatury, a nie dla partii.

Decyzja wojewody o przymusowej zmianie nazwy placu obraża nie tylko katowiczan, lecz także nie służy dobrej pamięci o Lechu Kaczyńskim oraz jego małżonce. Pomijając tę kwestę, że patronem placu nie został prezydent RP, lecz dwoje prywatnych ludzi kompletnie niezwiązanych z Katowicami.

***
Jeśli uznasz, że warto, daj lajka w zamian za tę publikację i udostępnij ją innym. Dziękujemy. Wchodź bezpośrednio na naszą www i na nasz fanpage na FB. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do utworzonej przez nas grupy - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.

Na zdjęciu: Protest w obronie pl. Szewczyka. Fot. Magda Bachir. Jak słusznie zauważyła jedna z czytelniczek, oficjalny adres GK to 3 Maja. GK stoi jednak na pl. Szewczyka. Stąd w 2016 r. zaszła konieczność ponownego głosowania nad nazwą zmniejszonego placu. Wtedy nawet radni PiS w 100 proc. głosowali za placem Wilhelma Szewczyka. 

Niektóre nasze publikacje dotyczące sporu o nazwę placu:

Plac Szewczyka pozostanie?
http://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/942-plac-szewczyka-pozostanie 

Prawo jest prawem
http://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/817-prawo-jest-prawem 

Ludzie się śmieją
http://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/736-ludzie-sie-smieja 

Kaczyńscy zostaną
http://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/598-kaczynscy-zostana 

Robicie krzywdę Kaczyńskim
http://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/384-robicie-krzywde-kaczynskim 

Żenada i wstyd
http://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/322-zenada-i-wstyd 

Bitwa o Kaczyńskich
http://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/278-bitwa-o-kaczynskich