Mistrzostwa świata w badmintonie w 2019 r. odbędą się właśnie u nas.

Międzynarodowa Federacja Badmintona (BWF, Badminton World Federation) 16 listopada podjęła decyzję o przyznaniu Katowicom statusu gospodarza mistrzostw świata seniorów w 2019 roku. Rozstrzygnięcie zapadło na zakończonym właśnie zjeździe federacji w Jamajce. W walce o tę prestiżową imprezę pokonaliśmy duńskie miasto Kolding.

- Spoglądając na ofertę Katowic oczekujemy wydarzenia wysokiej jakości – powiedział prezydent BWF Poul-Erik Høyer.

Dwa tygodnie temu Katowice wizytował przedstawiciel władz Światowej Federacji Badmintona. Duże wrażenie zrobiła nasza infrastruktura sportowa, transportowa i konferencyjna. Co najważniejsze, nasze miasto wywarło ogólnie bardzo pozytywne wrażenie na przedstawicielu BWF. 

- Ta decyzja światowych władz federacji badmintona oznacza dla nas kolejną szansę na promocję Katowic i całej ponad 2-milionowej metropolii w skali globalnej - mówi prezydent Katowic Marcin Krupa. - Złożyliśmy aplikację, bo jesteśmy świadomi własnych atutów, a tylko aktywne działania w zakresie pozyskiwania takich wydarzeń przynoszą owoce. Dowodem na to jest nasz status miasta-gospodarza Szczytu Klimatycznego w 2018 i Międzynarodowej Konferencji Antydopingowej w 2019 roku, czy też tytuł Miasta Kreatywnego Muzyki UNESCO zdobyty w 2015 roku – dodaje prezydent Krupa.

Przedstawiciele władz BWF podkreślali, że Katowice są wstanie zagwarantować rozgrywki na tak wysokim poziomie, jak w Chinach, w których od 2011 roku odbywają się rozgrywki "China Masters" przyciągające najlepszych badmintonistów globu. 

Mistrzostwa Świata odbędą się w Katowicach najprawdopodobniej na przełomie lipca i sierpnia 2019 roku. Na parkiecie Spodka powstanie 14 boisk do badmintona, a część Międzynarodowego Centrum Kongresowego ma służyć jako zaplecze treningowe dla graczy. 

Badminton ma w Katowicach i regionie silne tradycje. Paweł Gasz Senior, 75-letni instruktor sekcji badmintona TKKF Czarni Katowice, działającej w Nikiszowcu, to wielokrotny medalista mistrzostw Polski i Europy, aktualny brązowy medalista mistrzostw świata seniorów. Od 2011 roku rozgrywany jest także Memoriał Pawła Gasza Juniora, który przyciąga do naszego regionu najlepszych polskich graczy. W 2017 roku w Bieruniu odbyła się VII edycja tego wydarzenia. Także w tym roku w Imielinie rozgrywany był międzynarodowy turniej badmintona do lat 19.