Protesty a teraz nadzwyczajna debata. Chyba nie tak powinien być upamiętniany prezydent RP?

Dziś sesja Rady Miasta Katowice. W programie sesji wprowadzony niedawno punkt o debacie nad skierowaniem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zażalenia na zarządzenie zastępcze. Wojewoda tym aktem prawnym zmienił nazwę placu Szewczyka na plac Marii i Lecha Kaczyńskich.

Nadawanie nazw w mieście to uprawnienie radnych. Wojewodzie i rządowi nic do tego. Zarządzenia zastępcze wydaje wojewoda tylko wówczas, gdy władze samorządowe podejmują decyzje bezprawne bądź nie chcą się podporządkować obowiązującemu prawu. Ale w tym wypadku tak nie było. Wszystkie nazwy ulic, które zdaniem IPN i wojewody, były niezgodne z ustawą dekomunizacyjną, zostały w Katowicach zmienione. Wszystkie z jednym wyjątkiem. Pozostało rondo gen. Jerzego Ziętka.

Placu Wilhelma Szewczyka wojewoda śląski nie wskazywał jak miejsca, które należy "zdekomunizować". Nie powinien więc przymusowo zmieniać nazwy. Postąpił, jakby w tej sprawie władze Katowic łamały obowiązujące prawo. Tak nie było. Wygląda więc na to, że to wojewoda złamał obowiązujące prawo.

Gdyby Lech Kaczyński wiedział, co się dzieje, zapewne łapałby się za głowę. Jako prawnik, przez jakiś czas minister sprawiedliwości, jak również prezes Najwyższej Izby Kontroli, przywiązywał wielkie znaczenie do przestrzegania obowiązujących przepisów.

Fot. Magda Bachir.

***
Nasze teksty się czyta, a nie tylko lajkuje zdjęcie na Facebooku. Czekamy na twoją reklamę. Kontakt: Facebook - wiadomości.

Pisaliśmy: 

Bezowocne prośby
http://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/316-bezowocne-prosby

Sprawa placu Kaczyńskich
http://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/312-sprawa-placu-kaczynskich

Plac Marii i Lecha Kaczyńskich
http://www.katowicedzis.pl/index.php/nasze-miasto/234-plac-marii-i-lecha-kaczynskich

To nie KOD
http://www.katowicedzis.pl/index.php/nasze-miasto/240-to-nie-kod

Bitwa o Kaczyńskich
http://www.katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/278-bitwa-o-kaczynskich