Koniec podwójnych norm jakości. Rzekomo te same proszki do prania czy płyny do mycia naczyń już nie będą lepsze w Niemczech i Anglii a gorsze w Polsce.

Nawet niektóre hipermarkety w Katowicach sprzedają proszek do prania marki Vizir stosując dwie ceny. Tańszy jest ten w opakowaniu polskim. Droższy - z napisami po niemiecku.

Niestety to nie jest legenda, że produkty rzekomo identyczne, mają inny skład w zależności od tego, do jakiego kraju trafiają do sprzedaży. Dowód zdobyło m.in. stowarzyszenie konsumenckie ze Słowacji, badając skład coca-coli.

Pod lupę wzięto coca-colę sprzedawaną na Słowacji, w Austrii i w Polsce. Okazało się, ża napój ten w Austrii i w Polsce był słodzony cukrem, zaś na Słowacji syropem glukozowo-fruktozowym.

Niestety proszki do prania, płyny do mycia naczyń, czy kosmetyki produkowane na rynek polski, różnią się od tych, które mają trafić na rynek austriacki, niemiecki czy brytyjski. Wielu z nas na pewno zaobserwowało różnice.

To się skończy. Parlament Europejski przegłosował prawo, które można ująć jednym zdaniem: "Jedna marka - jedno opakowanie - jeden skład". Innymi słowy produkty, które nazywają się tak samo i sprzedawane są w takim samym opakowaniu, muszą mieć ten sam skład.

To dotyczy zarówno środków czystości i kosmetyków, jak też żywności i wszystkich pozostałych produktów. I bardzo dobrze. Jeśli koncerny chcą u nas sprzedawać rzeczony vizir i inne produkty, muszą to robić uczciwie. Mają to zapewnić testy porównawcze i międzypaństwowe kontrole.

Oczywiście rozumiemy, skąd taka praktyka się brała. "Te same" produkty na półkach polskich i niemieckich znacząco różnią się ceną. To zrozumiałe. Polacy i Niemcy zarabiają inaczej. Ale to nie znaczy, że należy nas oszukiwać.

Niech sobie koncerny sprzedają u nas gorsze, bo zubożone produkty. Ale niech je inaczej pakują. Natychmiast w sprzedaży pojawią się również te wersje, które zubożone nie są. Będziemy mieli wybór.

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, daj lajka w zamian za tę publikację i udostępnij ją innym. Dziękujemy.