Najbardziej jadowite polskie węże w Katowicach!

Zdjęcie zostało wykonane dziś na Muchowcu. Ta żmija zygzakowata wypełzła na tor rolkarsko-rowerowy i została rozjechana.

Coraz cieplejsze lata sprzyjają rozwojowi populacji gadów, w tym właśnie węży. Żmija zygzakowata to najbardziej niebezpieczny wąż występujący w naszym kraju. Jej jad jest mieszaniną rozmaitych toksyn. Powoduje uszkodzenie układu nerwowego, martwicę tkanek, zmianę krzepliwości krwi oraz zaburza pracę serca.

Ukąszenie żmii zygzakowatej bywa szczególnie niebezpieczne dla osób starszych oraz dla dzieci. Osoba dorosła, jeśli ma silny organizm i jest zdrowa, nie powinna umrzeć po ukąszeniu żmii zygzakowatej. Tak przynajmniej twierdzą lekarze. Z drugiej jednak strony nawet zwykłe użądlenie osy czy pszczoły u niektórych osób powoduje wstrząs anafilaktyczny - śmiertelnie niebezpieczny. Jad żmii jest wielokrotnie silniejszy.

Uważajmy, gdyż żmija zygzakowata prowadzi dzienny tryb życia. I widząc węża, który nie ma zygzaka pamiętajmy, że ten nie u wszystkich osobników tego gatunku jest widoczny.

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, udostępnij tę publikację innym. Dziękujemy.