Śmiały pomysł prezydenta Krupy. Przejmijmy od Chorzowa Park Śląski. I uratujmy go.

Kto śledzi doniesienia z Parku Śląskiego ten wie, że władze Chorzowa kompletnie nie są Parkiem Śląskim zainteresowane. To jakby obszar "eksterytorialny" w tym mieście. Park Śląski należy do marszałka województwa śląskiego i to samorząd wojewódzki finansuje jego wegetację (bo tak to należy określić).

To władze samorządu wojewódzkiego (sprzed lat - nie obecne) odpowiedzialne były za gigantyczną katastrofę budowlaną podczas wznoszenia dachu Stadionu Śląskiego i zmarnowane w związku z tym setki milionów złotych. To one odpowiadają za dewastację kąpieliska Fala, rozpadające się rzeźby, kolejne skandale związane z utrudnianiem działalności restauratorów i właścicieli innych obiektów w Parku Śląskim.

A miasto Chorzów co na to? Nic. Władze miasta milczą. Co więcej, gdy Legendia zażyczyła sobie zgody na wycięcie wielu szlachetnych drzew przy ul. Złotej w Katowicach, władze Chorzowa ochoczo taką zgodę wydały.

Park Śląski jest zarządzany źle. Władze Chorzowa nie zajmują w tej sprawie żadnego stanowiska. Natomiast marszałek śląski niedawno oświadczył, że chciałby, aby nie tylko on, nie tylko Chorzów lecz również okoliczne miasta przyjęły za Park Śląski odpowiedzialność. Czyli Siemianowice Śląskie i Katowice.

Żądanie absurdalne. Jak można przyjmować odpowiedzialność nie mając wpływu na to, kto ma trafić do zarządu Parku Śląskiego?

Prezydent Marcin Krupa odpowiedział. Oświadczył, że Katowice mogą przejąć odpowiedzialność za Park Śląski, przejmując go w całości. Bardzo śmiała i odważna propozycja. Niech Katowice przejmą Park Śląski, pozostawiając w zarządzie województwa Stadion Śląski. Ten moloch został przebudowany za około 700 mln. zł kredytów, które teraz trzeba spłacać.

Na zdjęciu: Jedno z centralnych miejsc w Parku Śląskim - przed wejściem do zoo. Zdjęcie tego chodnika zostało wykonane kilka dni temu. Jednocześnie Park Śląski chwali się setkami milionów złotych pozyskiwanymi na różne - mniej lub bardziej fantastyczne - projekty.

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, daj lajka w zamian za tę publikację i udostępnij ją innym. Dziękujemy.