Ten tytuł to nie żart. Planetarium będzie nadmuchiwane niczym zjeżdżalnia-dmuchaniec.

Planetarium Śląskie zostanie na długi czas zamknięte. A później będzie mogło pochwalić się największym teleskopem w Polsce i innymi niesamowitymi atrakcjami.

Seanse edukacyjne dla dorosłych i dla dzieci jeszcze dziś, jutro i w sobotę:
http://www.planetarium.edu.pl/program.htm 

Od 1 lipca Planetarium Śląskie będzie nieczynne. Rozpoczyna się gigantyczny remont. Trwać ma 2 lata. Jest możliwy dzięki środkom przekazanym przez Unię Europejską. UE dała na ten cel prawie 82,5 mln. zł. Śląski samorząd wojewódzki dorzucił 6,7 mln. zł. Cel: "podniesienie jakości świadczonych przez Planetarium usług edukacyjnych poprzez zastosowanie innowacyjnych metod poszerzania wiedzy i umiejętności wykraczających poza program nauczania na wszystkich poziomach edukacji".

Obok kopuły obserwatorium powstaną nowe budynki - jeden z nich w większości znajdzie się pod ziemią. W nim pojawią się eksponaty nieznane gdzie indziej. Na przykład kolumna pogodowa wytwarzająca sztuczne tornada, mgłę, chmury, deszcz i śnieg.

Kolejną nową budowlą ma być wieża widokowa umożliwiająca podziwianie panoramy Katowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa.

Zamiast wspaniałego projektora, który już jest zabytkiem, mapę nieba wyświetlać będzie specjalny system hybrydowy. Zaś projektor stanie się jednym z eksponatów.

W kompleksie Planetarium powstanie m.in. symulator lotu w kosmos czy ekspozycja zewnętrzna prezentująca różne aspekty ruchu obrotowego.

To wszystko za dwa lata. Tymczasem coś równie niezwykłego. Choć w czasie remontu i rozbudowy Planetarium Śląskie będzie nieczynne, ale część tych ogromnych pieniędzy zostanie wydana na zakup nadmuchiwanego planetarium mobilnego. Dzięki niemu niektóre seanse będą wyświetlane nawet podczas tego długiego remontu.

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, daj lajka w zamian za tę publikację i udostępnij ją innym. Dziękujemy.

Wiz. UMWŚ.