Wszyscy mamy w pamięci ostatnie pożary składowisk odpadów w Siemianowicach Śląskich i Szopienicach. Okazuje się, że w ostatnim czasie doszło do 70 takich przypadków.

Kilka dni temu płonęło kolejne składowisko - tym razem w Trzebini. Nad miejscem pożaru unosił się grzyb dymu, jak po wybuchu bomby atomowej. Zagrożona była komunikacja autostradą A4. Na odcinku kilkuset metrów droga była bardzo mocno zadymiona. Na wszelki wypadek pojawiły się tam patrole policji, ale istniało niebezpieczeństwo, że zostanie zamknięta. Ostatecznie do tego nie doszło.

Pożar w zakładzie przerobu surowców wtórnych w Siemianowicach Śląskich miał miejsce 18 kwietnia. Płonęło składowisko odpadów w firmie przerabiającej surowce wtórne. Zadymienie było ogromne. Dym zasnuł niebo nawet na południu Katowic.

29 kwietnia kolejny groźny pożar (na zdjęciu). Płonęły odpady zgromadzone na terenie opuszczonej firmy w Szopienicach. Do powietrza dostały się bardzo toksyczne substancje.

26 maja wybuchł pożar w firmie w Chorzowie, gromadzącej odpady służące do wytwarzania paliw alternatywnych.

W Trzebini (o której wspomnieliśmy) pożar wybuchł w niedzielę. Płonęły odpady znajdujące się na terenie byłej przetwórni odpadów gumowych. Przez cały dzień setki strażaków walczyły z pożarem. Sprawa wyglądała beznadziejnie. Gdy tylko odkrywano kolejne warstwy odpadów, natychmiast dochodziło do samozapłonu.

Ile z tych pożarów było wynikiem nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, a ile wynikiem zaniedbań, czy wręcz celowych podpaleń? Trwają śledztwa. Rząd podał, że tylko w ostatnim czasie doszło do 70 pożarów w firmach zajmujących się przerobem surowców wtórnych. Zdaniem przedstawicieli rządu nie zawsze są to pożary przypadkowe. Wiceminister środowiska Henryk Kowalczyk oświadczył, że pod płaszczykiem przerobu surowców wtórnych zwozi się zwykłe odpady.

Odpady się gromadzi, więc trzeba się ich później jakoś pozbyć. Podpalenie jest najprostsze, choć stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Płonący dym zazwyczaj zawiera substancje toksyczne.

Rząd pracuje nad zmianą przepisów, aby ukrócić prowadzenie nielegalnych składowisk odpadów pod pretekstem wykorzystywania ich jako surowców wtórnych.

***
Jeśli uznasz, że warto, daj lajka w zamian za tę publikację i udostępnij ją innym. Dziękujemy. Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.

Pisaliśmy:

Wielki pożar czyli wielkie przestępstwo?
http://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/1025-wielki-pozar-czyli-wielkie-przestepstwo 

Prokuratura dostanie kolejne doniesienie
http://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/1050-prokuratura-dostanie-kolejne-doniesienie 

Strażacy znów w akcji
http://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/1080-strazacy-znow-w-akcji 

To była mieszanka trucizn
http://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/1082-mieliscie-zamkniete-okna 

Strażacy zapobiegli katastrofie ekologicznej
http://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/1230-dziekujemy-strazakom