Jednodniowa żałoba w Katowicach i innych miejscowościach województwa śląskiego. Flagi opuszczone do połowy masztów. A także apel, by jutro nie organizować festynów, koncertów, dyskotek.

W związku z wypadkiem, do jakiego doszło 5 maja br. w jastrzębskiej kopalni Zofiówka, wojewoda Jarosław Wieczorek apeluje, by na znak żałoby po tragicznie zmarłych górnikach, nie organizować imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa śląskiego w dniu 17 maja 2018 roku. Wszystkim organom administracji rządowej działającym w Śląskiem wojewoda Wieczorek poleca opuścić jutro flagi państwowe do połowy masztu.

W kopalniach i innych zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz w Jastrzębiu-Zdroju ogłoszono siedmiodniową żałobę. Tam żałoba już trwa. 

5 maja br. doszło do silnego wstrząsu w kopalni „Zofiówka” w Jastrzębiu-Zdroju. Tego dnia udało się uratować dwóch pracowników, dzień później odnaleziono ciała dwóch kolejnych, którzy stracili życie pod ziemią.

Do dwóch następnych śmiertelnych ofiar udało się dotrzeć w sobotę i niedzielę, po tygodniu prowadzonej w ekstremalnych warunkach podziemnej akcji. Dzisiaj (16 maja), w jedenastej dobie akcji, ratownicy odnaleźli ciało ostatniego z poszukiwanych górników.

Przebieg akcji relacjonowaliśmy dzień po dniu. Chcemy nie tylko poinformować o jutrzejszej żałobie, lecz również oddać hołd ratownikom górniczym i wszystkim innym, którzy tak ofiarnie uczestniczyli w akcji ratowniczej. Jesteście prawdziwymi bohaterami.

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www i na nasz fanpage na FB. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do utworzonej przez nas grupy - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.